ČO BY STE MALI VEDIEŤ O SKLÁCH:

Tepelnoizolačné sklené konštrukcie:
Vďaka modernej technológii, dnes už sklá dokážu uspokojiť všetky podstatné požiadavky, ktoré sú v spojitosti s modernou výstavbou nevyhnutné.

  • Tepelná izolácia
  • Zvuková izolácia
  • Predchádzanie úrazom
  • Ochrana proti slnku
  • Samočistenie

Popri tom sklené konštrukcie zodpovedajú príslušným zákonom stanoveným minimálnym technickým požiadavkám, ale najčastejšie ich aj značne prevyšujú.

Správnou voľbou zasklenia okien, môžete získať nasledujúce výhody:

  • Môžete značne znížiť výdavky na kúrenie
  • Zároveň znížením vypúšťania CO2 do ovzdušia, prispievate k ochrane životného prostredia
  • Vytvorenie priaznivej klímy aj v blízkosti okna
  • Zvuková záťaž sa môže zredukovať a povrch stien
  • Môžete ochrániť rodinných príslušníkov pred poraneniami spôsobenými rozbitým sklom
  • Účinne môžete chrániť dom pred vlámaním
  • Môžete zabrániť prílišnému prehriatiu miestností spôsobených nadmerným slnečným žiarením
  • Znižujete výdavky na upratovanie

U-hodnota
Koeficient priepustnosti tepla je najdôležitejšia, ale nie jediná dôležitá vlastnosť, ktorou sme zvykli okná a všetky ďalšie súvisiace konštrukcie charakterizovať. Predstavuje mieru straty tepla z priestoru W/m2.K a celková priepustnosť slnečného žiarenia g, ktoré sa dostáva cez okná do miestnosti. Hodnota U (predtým označovaná ako k hodnota) a jej merná jednotka W/m2K. V prípade starých budov so starými, zle zatvárajúcimi oknami, môže byť hodnota U aj vyššia ako 5 W/m2K. Koncom 80. rokov sa objavili prvé dvojvrstvové tepelnoizolačné, tzv. Thermoplan zasklenia s U hodnotou 2,8 W/m2K. Táto hodnota sa však vzťahuje iba na zasklenie (Ug), pričom hodnota celého okna je o 0,2-0,3 W/m2K vyššia ako je to v prípade moderných okien, ktoré boli odborne osadené.

Dvojvrstvové zasklenie s Low-E vrstvou, vyplnené argónom
S takzvanou Low-E (low emission = nízkoemisívna) vrstvou sa tepelnoizolačné vlastnosti značne zlepšujú, preto sa dnes skoro každé zasklenie pripravuje už takýmto spôsobom. Zasklenia so vzduchovým plnením a Low-E vrstvou môžu dosiahnuť U hodnotu až 1,3 – 1,4 W/m2Kl. K dosiahnutiu hodnoty 1,0 – 1,1 W/m2K je potrebné plnenie ušľachtilým plynom. V našom prípade hovoríme o argóne.

4 mm Float sklo – 16mm vzduchová medzera vyplnená argónom – 4mm Low-E sklo
Tepelnoizolačná hodnota sklenej konštrukcie: Ug = 1,0 W/m2K

Tepelnoizolačné trojsklo neodporúčame aplikovať všade
Aj v tomto prípade je vzduchová medzera vyplnená argónom, konštrukcia obsahuje taktiež dištančný profil a Low-E vrstvu, nie však dve vrstvy, ale tri vrstvy skla. Takto je možné znížiť hodnotu priechodu tepla až na , úroveň 0,6 W/m2K.
Čím je väčšia plocha sklenenej tabule, tým hrubšie zasklenie je potrebné použiť. Približne nad rozmerom 3,2 m2 iba 6 mm hrubé sklenené tabule dokážu zabezpečiť zodpovedajúcu statickú zaťažiteľnosť. Zároveň musíme počítať aj s tým, že sklo o rozmerov 1 m2 a hrúbkou 1milliméter, váži 2,5 kg. Ak je príliš veľká sklenená tabuľa, ktorú nie je možné vyrobiť zo skla o hrúbke 4 mm, vtedy napr. v prípade trojskla sa môžeme stretnúť s takým problémom, že celková záťaž je príliš veľká [3,2 m2 (rozmer sklenenej tabule) x 2,5 kg/m2 (váha skla na m2) x 3 x 6 ( 3 ks 6 mm hrubého skla)] = 144 kg, a nie každá konštrukcia krídla to unesie.

Ponaučenie: predovšetkým tam, kde máme určité konštrukčné obmedzenia, odporúčame zvážiť možnosť použitia dvojskla druhej generácie s ešte nižšou hodnotou prechodu tepla U (Ug=0,935 W/m2K), takzvané Low-E-Extreme riešenie, ktorého cena je približne o 25 % drahšia ako dnes už bežného zasklenia so štandardnou hodnotou.

Katedrálne sklá:
Katedrálne sklá sú vypuklých tvarov, valcované sklá. Tieto priesvitné zasklenia sa vyrábajú váľaním plastického, tvarovateľného skla medzi dvoma valčekmi, pričom na jednom z nich je vyrytý motív. Katedrálne sklá môžu byť ľubovoľných farieb a tvarov. Z farebných prevedení sú v Maďarsku popri bielej farbe najrozšírenejšie matné farby, farebné prevedenie bronz, žltá, modrá a taktiež aj zelená. Čo sa týka vzorových označení, tie sa môžu navzájom odlišovať v závislosti od krajiny pôvodu, prípadne od ich výrobcu.

Katedrálne sklo - FLUTESKatedrálne sklo - DELTAKatedrálne sklo - KURAKatedrálne sklo - MARINEKatedrálne sklo - DIAMANTEKatedrálne sklo - SQUARE


Sklá upravované chemickým procesom:
Vzory takýchto skiel sa vytvárajú nanášaním kyseliny fluórovej na povrch skla. Ich výhodou oproti pieskovaným sklám je okrem zamatovejšieho dotyku aj to, že na sklách neostávajú odtlačky prstov.

Chemicky upr. sklo PUNTOChemicky upr. sklo DALIChemicky upr. sklo OXFORDChemicky upr. sklo HASIR

 

Okrasné mriežky a ich použitie:
Na skrášlenie okien a dverí vyrábaných z plastového profilu, prípadne na optické rozdelenie ich povrchu, odporúčame okrasné mriežky. Tieto sú v rozmeroch 8, 16, 26 a 45mm. Môžu byť vyrábané vo farbe bielej, hnedej, zlatej, prípadne v imitácii zlatého dub , alebo aj mahagónu.